7 stručnih savjeta za pakiranje planinarskog ruksaka
Spakirajte (i nosite) svoj ruksak kao profesionalac.
Bez obzira na to koji je vaš razlog - dobrobiti za kardiovaskularni sustav, krajolik, kvalitetno vrijeme s obitelji - planinarenje može biti vrlo ugodna aktivnost koja košta vrlo malo, a dobra je za vas - fizički i mentalno.
“Istraživanja pokazuju da planinarenje ima pozitivan učinak na suzbijanje simptoma stresa i tjeskobe,” prema dr. Gregoryju A. Milleru, predsjedniku Američkog planinarskog društva.
“Boravak u prirodi ukorijenjen je u naš DNK, a mi to ponekad zaboravimo.”
Za kratko planinarenje po toplom danu možda vam neće trebati ništa osim boce vode, ali ako idete na dulje rute, trebali biste spakirati prikladnu odjeću za vremensku prognozu, dovoljno vode i hrane te osnovne potrepštine poput kreme za sunčanje, sredstva protiv komaraca, i kartu staze. Ali kako to sve nositi? Slijedite ove savjete za punjenje organiziranog i udobnog ruksaka, bez obzira koliko daleko pješačili.
-
Nabavite pravi ruksak Odaberite ruksak odgovarajućeg kapaciteta. Većina planinara koji idu planinariti između kasnog proljeća i rane jeseni može smjestiti sve što im treba u ruksak između 18 litara i 24 litre. Ako nosite stvari za druge - poput jakni i grickalica za dvoje djece - uzmite ruksak od 24 litre.
Mnogi planinari preferiraju ruksak s najmanje jednim ili dva odvojena gornja ili prednja džepa za manje predmete kao što su ključevi automobila, sunčane naočale i mali fotoaparat, te mrežaste bočne džepove za predmete poput boce s vodom, sredstva za zaštitu od insekata ili kreme za sunčanje. Neki ruksaci čak imaju džepove s patentnim zatvaračem na remenu za grickalice.Savjet: Pronađite ruksak s bočnim džepovima u koje možete lako posegnuti bez skidanja ruksaka.
-
Ponesite prave stvari - Dodatna odjeća: Pogledajte prognozu, imajući na umu da temperatura zraka pada za oko 2°C svakih 300 m nadmorske visine — hladnije je i vjetrovitije dok se penjete uzbrdo. Odjenite se u slojeve koje možete dodati ili ukloniti i ponesite vjetrovku ili kabanicu.
- Voda: dobro pravilo je da ponesete jednu litru po osobi za poludnevno planinarenje, dvije litre za dodatnih nekoliko sati i dodatnu litru ako je vruć dan. Koristite vodeni mjehur za stalni pristup vodi.
- Hrana: Ne podcjenjujte svoj apetit (ili apetit djeteta) na pješačenju koje traje pola dana ili duže. Ponesite grickalice koje osiguravaju ugljikohidrate i masti za energiju, plus slane grickalice za nadoknadu natrija (čokolada, energetske pločice, slani orašasti plodovi i krekeri, sir) i hranu za ručak ako je potrebno (sendvič, trajno voće poput jabuke). Samo ne zaboravite ponijeti dodatnu bocu vode kako biste mogli oprati ruke sapunom prije jela.
-
Otpustite trake za prilagodbu tereta Trake za prilagodbu tereta koje se omotavaju oko strana mnogih ruksaka imaju svrhu: spriječiti pomicanje sadržaja dok planinarite, što bi vam moglo narušiti ravnotežu. Njihova uporaba pomaže vam da rasporedite težinu tako da se ruksak udobnije nosi—ali prije stavljanja ruksaka olabavite sve trake kako biste povećali volumen.
-
Pametno pakiranje Vaš centar za ravnotežu i srž tjelesne snage nalazi se na sredini vaših leđa, tako da želite da većina težine ruksaka bude postavljena tamo—držati tu težinu nekoliko centimetara od kralježnice, ili previsoko ili nisko u ruksaku, može za posljedicu imati da osjećate da vas ruksak vuče unatrag. Kada punite torbu, postavite najteže predmete (vodu, hranu i sl.) unutra blizu kralježnice i blizu sredine leđa.
Savjet: ako imate osjećaj da vam se naramenice urezuju u ramena, pokušajte ih zategnuti ili olabaviti; ako to ne uspije, problem može biti u tome što težina ruksaka nije pravilno raspoređena.
-
Organizirajte i odredite prioritete Držite stvari koje su vam potrebne pri ruci - kartu, kremu za sunčanje, repelent protiv komaraca, sunčane naočale - u vanjskim džepovima. Organizirajte dodatnu odjeću unutra kako biste gore zadržali ono što će vam najvjerojatnije trebati, poput jakne za vjetrovitog dana. Ručak ne mora biti na vrhu - to će vam trebati tek kasnije. Odjeću podmetnite ispod lomljivih sadržaja poput sendviča ili krekera.
Savjet: Plastična posuda spriječit će drobljenje hrane.
-
Zategnite trake za prilagodbu tereta Nakon što napunite ruksak, dobro zategnite trake za prilagodbu tereta (nema potrebe da ih previše stežete). Ovo stabilizira vaš ruksak sprječavajući pomicanje sadržaja i narušavanje vaše ravnoteže na teškoj dionici.
-
Prilagodite ruksak svom tijelu Većina ruksaka ima dvije do četiri podesive trake kako bi ruksak udobno prilagodili vašem tijelu. Možda ćete to morati učiniti samo prvi put, iako naknadne male prilagodbe na stazi mogu ublažiti nelagodu.
- Namjestite remen oko struka tako da leži na bokovima, a zatim zategnite pojas da pristane udobno.
- Zakopčajte prsni remen i zategnite ga tako da vam naramenice ne klize s ramena ili se urezuju u ključnu kost.
- Udobno (ali ne pretjerano) zategnite naramenice.
- Ako vaš ruksak ima trake za dizanje tereta (iznad ramena), zategnite ih kako biste povukli gornji dio ruksaka bliže svojim leđima i spriječili da se miče.
- Ako vaš ruksak ima trake za stabilizaciju (gdje se pojas za struk pričvršćuje na ruksak), zategnite ih kako bi vam se dno ruksaka čvrsto prislonilo uz bokove.
Savjet: Ako je potrebno, posebno s težim ruksakom, malo olabavite naramenice kada se penjete strmim brdima i zategnite ih kada se spuštate.